Odjeli i zbirke

Zbirka tradicijskih vunenih prostirki i prekrivača

Opis: Zbirka sadrži uglavnom ukrasne vunene prekrivače i prostirke za krevet i klupe, te prostirke za klečanje u crkvi. Porijeklom su iz Slavonije, Baranje i nekoliko iz zemalja izvan Hrvatske (za gotovo trećinu predmeta porijeklo, odnosno lokalitet nije poznat). Slavonija je najviše zastupljena Đakovštinom, od toga najviše Gorjanima, dok je ostatak Slavonije zastupljen neujednačeno i nepotpuno i u tom dijelu najviše predmeta ima iz Gradišta. Ni Baranja nije zastupljena ujednačeno, a u podravskom dijelu šokačke Baranje najviše predmeta ima iz Branjinog Vrha, te u podunavskom dijelu Baranje iz Draža. Nekoliko primjera iz nekoliko lokaliteta Slavonije predstavlja tkalačku tradiciju srpskog stanovništva. Također nekoliko primjera zastupa hrvatsko stanovništvo iz Vojvodine doseljeno u Slavoniju poslije Domovinskog rata. Nadalje, nekoliko primjeraka potječe možda iz BiH, a bili su dio opreme pustare Brožan u Osijeku.

Predmeti iz ove zbirke izrađeni su od domaćeg vunenog tkanja. Zastupljene su različite tehnike: jedna od učestalijih je platnensko tkanje u dva nita, često ukrašeno vezom vunenom niti i nadopunjeno resama. Učestalo je i ukrašavanje prijebornim tehnikama tkanja – klječanje, zatim tkanje na dasku, te tkanje na šibe (ovo potonje u kombinaciji s drugim tehnikama: rips i u četiri nita). Znatno je rjeđa zastupljenost prijeborne tehnike tkanja preko palice. Većina je predmeta od oko 140 primjeraka nastala u prvoj polovini 20.st., dio krajem 19. st., dok se nekoliko primjeraka može smjestiti u polovinu 19.st.

Zbirka je nastajala od samog osnutka Etnografskog odjela, a kao takva osnovana je 2011. godine, kada je, nakon nekoliko izmjena, građa u Odjelu usustavljena u ukupno 21 zbirku. Zbirka je registrirana u Registru kulturnih dobara RH – Lista zaštićenih kulturnih dobara 2013. godine.

Voditeljica: Vlasta Šabić, muzejska savjetnica

Pogledaj predmete iz zbirke